The Price Of A Puppy

I never thought I would be the type of person who would buy a $60 bag of food their dog, but I also didn’t know the food I’d been giving my Golden Retriever pup was the equivalent of feeding her a McDonald’s happy meal. After many hours spent Googling dog food I was convinced that better quality dog food was worth the cost.

My pricey food epiphany combined with a recent splurge on cheetah-printed food and water bowls had me feeling like I’d lost control of pet spending. In an effort to get a grip on my pet budget, I pulled out my bank statements and receipts and wrote down every single expense. Below is a comprehensive list of what it has cost me to have a puppy over the past 41 days.

Initial Cost

  • (1) Golden Retriever Puppy…….$450

Food

  • (2) 6lb. bags Purina Puppy Pro Plan……. $26
  • (1) 3lb. bag Purina One for Puppies…….$5
  • (1) 30lb. bag BLUE Buffalo Puppy Food…….$56
  • Assorted Treats…….$30

The Basics

  • (1) Large Crate…….$60
  • (1) Leash…….$13
  • (1) Small Collar…….$9
  • (1) Small Food Bowl…….$5
  • (1) Small Water Bowl…….$5
  • (1) Large Food Bowl…….$20
  • (1) Large Water Bowl…….$20

#1 & #2

  • (3) 50-Pack Bags of Puppy Pads….$27
  • (1) Pooper Scooper…….$1
  • (2) Packs of Doggie Bags…….$1
  • (1) Diaper Genie*…….$25
  • (3) Bottles of Carpet Stain Remover……$27

*Intended for babies but also great for dogs, the Diaper Genie is my saving grace. Highly recommended for apartment dwellers like myself.

Toys & Accessories

  • (2) Bags of Raw Hides…….$10
  • (5) Chew Toys…….$30
  • (1) Bottle of Bitter Apple Chew Spray…….$6
  • (1) Crate Water Bottle…….$7

Vet Expenses

  • (1) Deworming Pill…….$17
  • Banfield Pet Hospital “Puppy Early Care Plus” Membership Fee…….$40
  • Banfield Pet Hospital “Puppy Early Care Plus” Monthly Fee…….$34 (2 months paid so far, $68)

Hygiene & Grooming

  • (1) Pair of Nail Clippers…….$7
  • (1) Puppy Brush…….$3
  • (1) Long-Haired Furminator…….$50
  • (1) Bottle of Wet Shampoo…….$4
  • (1) Bottle of Dry Shampoo…….$4
  • (1) Finger Toothbrush Pack…….$3

GRAND TOTAL = $1,086

Why Your Total May Be Different

Large Dog Breed: I brought Ava home when she was seven-weeks old and weighed less than ten pounds. She’s now 3-months old, weighs almost 20 pounds and has outgrown her small toys, bowls and collars. Large dogs also consume more food than smaller breeds, which makes them much more expensive to raise.

Apartment Dwellers: Puppy pads and a diaper genie are must-haves for me because I live on the third floor of an apartment building but homeowners with a backyard can cut this cost out.

Hand-me Downs: I received unwanted leashes, toys and treats from family and friends.

Reduce, Reuse, Recycle: I owned 2 Pottery Barn floor pillows that weren’t seeing much use so I repurposed them into a dog bed, saving me around $100

Vet Expenses: Vet visits, vaccinations, routine deworming and surgeries are covered under Banfield’s “Puppy Early Care Plus” membership.

What’s the most you’d spend on a dog? How do your pet expenses compare with mine? Let us know in the comments below! xoxo

Comments

  1. Dogs are definitely more expensive then they appear on the “surface”. We have a shih tzu so he doesn’t eat a lot, but his food is all natural and it’s expensive. We call him our “fur child” :-)

Post a Comment